ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Yol Güvenliği
Konu: Trafik-Şehir içi-Dikiz Aynası-Sola Dönmek-Ara Sokaklar
Yazar: Yavuz Oymak
Trafik-Şehir içi-Dikiz Aynası-Sola Dönmek-Ara Sokaklar
Şehir içinde ulaşım amacıyla bisiklet kullanıyorsanız—bunu günlük spor faaliyetiniz olarak da düşünmüş olabilirsiniz ama—büyük bir olasılıkla kalabalık saatlerde, trafik sıkışıklığında yollarda olacaksınız. Ve tabii, araçlar yollarda zorlukla ilerlerken, siz araçların arasından, onları beklemeden yolunuza devam etmek isteyeceksiniz.
• Toplu taşıma araçları, durak dışında ve sağa yanaşmadan her an kapılarını açıp yolcu indirebilir.
• Taksi ve dolmuşlar—kendi aralarındaki “yolcu kapma” alışkanlığıyla—sizi bekleyip arkanızda sağa yanaşmak ve durmak yerine, önünüze geçip durmayı yeğlerler. Siz onları sollayıp geçmeye yeltendiğinizde de, sizi beklemeden harekete geçerler.
• Yolun sağından, en kenardan giderseniz, yağmur suyu mazgallarına, çukurlara, kırık dökük kaldırım taşlarına rastlarsınız.
• Trafik akışı durduğu zaman, kaldırımlarda yürüyen yayalar sizi hiç hesaba katmadan araçların arasına dalıp herhangi bir yerden karşıya geçmeye çalışabilirler.
Ama bütün bunlara rağmen, araçlar arasında bir bisikletin geçebileceği kadar yer daima olur ve siz yolunuza devam edebilirsiniz. Bisikletin hızı fazla olmadığı için, yukarıdaki noktalara dikkat ederek yol alırsanız tehlikeli bir durumla karşılaşmazsınız. Acele değil, yavaş ve sakin gitseniz bile fazla zaman yitirmezsiniz. Şehir yaşamının hummalı koşuşturmacası içinde, acele etmediğiniz halde geç kalmamanın verdiği iç huzuru hiç de yabana atılacak bir şey değildir!
• Çok iyi bir dikiz aynası edinin (bk. s.9). Akan trafikte önünüze baktığınız kadar, arkanıza da bakın. Zorunlu kalmadıkça yolun en sağına kaldırıma çok yakın seyretmeyin. Arkadan gelen aracı kollayın, önünden çekilmek için yaklaşmasını bekleyin. Sizi algıladığı zaman, sollamak için gayriihtiyarî sağdan bir miktar açılacaktır. Yaklaştığı zaman siz de ağır ağır sağa çekilirsiniz. Bu yöntem size, solunuzda yeterli emniyet mesafesi kazandırır.
• Yolun sağındaki herhangi bir engel nedeniyle sola açılmanız gerekirse, buna önceden karar verin ve ani manevra yapmayın. Bisiklet, düşük hızlı olduğu için her iki yöne çok rahat keskin dönüşler yapabilir. Bunu yapmayın. Arkanızdan gelen motorlu aracın sürücüsünü şaşırtmayın. Sollama yaparken muhakkak elinizle işaret vererek ve sanki ağır bir araç gibi, ağır ağır sollayın.
• Geniş caddelerde, ana kavşaklarda sola dönmeniz gerektiği zaman, motorlu araçlar gibi sol şeride geçip dönmeye çalışmayın. Unutmayın: Siz istediğiniz zaman yaya, istediğiniz zaman araçsınız. Yaya geçidinde durun. İster yürüyerek, ister bisikleti yaya hızında sürerek, yaya geçitlerinden geçerek gideceğiniz sol yöne çok daha rahat ve güvenli bir biçimde ulaşırsınız.
• Yolun sağına park etmiş araçları sollarken iki tehlike vardır: Aracın kapısı aniden açılabilir, çünkü araçtaki kişinin—dikiz aynasından baksa bile—sizi algılaması çok zordur. İkincisi, eğer bir ara sokakta iseniz, araçların arasından yola atlayabilecek büyükleri görebilseniz de, küçük çocukları göremezsiniz. Özellikle sokakta oynayan çocukları kollayın!

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu