ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Yol Güvenliği
Konu: Kaos Kuramı-Trafik Karmaşası-Boşluklardan Yararlanmak
Yazar: Yavuz Oymak
Kaos Kuramı-Trafik Karmaşası-Boşluklardan Yararlanmak
Ülkemizde bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılmamasının başta gelen nedenlerinden biri de, şehirlerimizin ulaşım ağlarını planlarken, cadde ve sokaklarda bisikletlerin de dolaşacağının hesaba katılmamış olmasıdır. Ama aslında bunun aksini de söyleyebilirdik: Planlamada bisikletler hesaba katılmaz, çünkü ulaşımını bisikletle sağlayan çok insan yoktur. Bunlardan hangisinin neden, hangisinin sonuç olduğu tartışmalıdır, doğrusu. Açık olan bir şey varsa o da, bisiklet kullanmaya hevesli pek çok kişi, yollarda karşılaşacağı tehlikelerin ve zorlukların üstesinden gelemeyeceğini düşündüğü için, daha baştan cayar bu hevesten (bk. s.18, 28).
Bizim şehir içi ve şehirler arası yollarımızdaki trafik karmaşasını gören Avrupa’lı bir yabancı—zaten istatistiklerde de açıkça görülen ve ulusal bir sorun, hattâ bir felâket halini almış—bu durumda, bisiklet bir yana, herhangi bir aracı kullanmanın son derece riskli olduğunu düşünür; bütün bu olumsuz koşullarla mücadele ederek bisiklete binenleri hayretle karşılar. Altyapısı yetersiz, geometrisi yanlış, zemini bozuk, bakımsız yollarda birçok araç sürücüsü, ne kadar özen gösterse de, istemeden kuralları çiğner ya da kurallara uyduğu halde tehlike yaratır. Tabii bundan en büyük payı da—hiçbir korunma olanağı olmayan, en aciz durumdaki, üstelik yollarda hiç hesaba katılmayan—bisikletçinin aldığı düşünülür.
Gerçekten öyle midir?
Kendi kendine işleyecek ve kendi varlığını sürdürme amacı olan bir sistem tasarladığınızı düşünün. Bu sistemi en az malzeme ile, en küçük hacimde, en verimli, en ekonomik çalışacak biçimde tasarlamak hedefiniz olacaktır. Bunda ne kadar başarılı olursanız, o sistemin yapısı içerisinde boşluklara ve sisteme yabancı unsurlara o kadar az yer kalır. Sistem kötü tasarlanırsa, verimsiz çalışır, içinde boşluklar oluşur, eksikler ve hatalar nedeniyle çalışamaz hale gelmemesi için hep fazlalıklar olması gerekir. Eğer tümüyle başıboş bırakırsanız da, her ne olursa olsun varlığını sürdürmeye çalışan ama “kaotik” bir yapıya bürünür.
İşte bizim ülkemizdeki karayolları trafiği böyle bir “kaos” içindedir. Bu yüzden de, yollar kapladıkları alana nispetle oldukça düşük kapasitede kullanılabilmektedir. Bu kaosun ülke ekonomisine getirdiği yük, insanlara verdiği sıkıntı, mutsuzluk, kayıtsız kalınacak gibi değildir elbette. Kayıtsız değiliz ama, bu sistem içerisinde biz bisikletçiler de bir şekilde varlığımızı sürdürmenin yolunu arıyorsak, boşluklardan yararlanacağız. Bu “kaos” ortamına uyum sağlayabilen bir bisikletçi için boşluklar bol miktarda vardır. İşte o hayretler içindeki yabancı bunun farkında değildir, herhalde.
Başlangıçta, yeterince deneyim kazanana kadar tedbiri elden bırakmayın. Bir süre sonra her türlü sürprize hazırlıklı olacaksınız. Şeridinde giderken, hızını dahi kesmeden araç kapısını açıp kül tablasını boşaltan sürücüden tutun, orta refüjdeki açıklığa kadar ters yönde gidip diğer yola geçmeye çalışan “uyanık”lara kadar her tür insanla karşılaşabilirsiniz. Ama, ortamdaki boşlukları değerlendirmeyi öğrendikten sonra yollarda, başka hiçbir araç sürücüsünün olmadığı kadar rahat ve özgür olduğunuzu göreceksiniz (bazı ilkel organizmaların evrim sürecindeki başarıları şaşırtıcı değil midir!).

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu