ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisikletle Uzun Yol
Konu: Port Bagaj-Yük Taşımak-Uzun Geziler-Manevra Yeteneği
Yazar: Yavuz Oymak
Port Bagaj-Yük Taşımak-Uzun Geziler-Manevra Yeteneği

Yanınıza almanız gereken eşyayı en kötü taşıma şekli, bir çanta ile omuzunuza ya da sırtınıza asmaktır. Her şeyden önce, eşya bedeninize yük olur. Ayrıca, ne kadar iyi asarsanız asın, hareketleriniz kısıtlanır. Ulaşım amacıyla bisiklet kullanıyorsanız, hemen her zaman yanınızda taşımanız gereken eşya olacak demektir. Bu nedenle—ne yazık ki en iyileri bile bisiklete hatırı sayılır bir ağırlık ekleyen—bir port-bagaj edinmeniz gerekecektir.
Arka tekerleğin üstüne takılan port-bagajlar(1) yük taşıma açısından çok daha uygundur. Bisikletin dengesini fazla etkilemezler ve kapasiteleri daha fazladır. Ama şunu unutmayın: Bisiklet tekerleklerinde şok emici, yol zemininin neden olduğu titreşimleri soğuracak mekanizmalar yoktur ve lâstik tekerlekler ancak çok küçük sarsıntıları alır; siz de seleye tam olarak oturmaz, gidon tutarken dirseklerinizi ve pedala basarken dizlerinizi hafif bükerseniz bu sarsıntıları duyumsamazsınız; oysa, port-bagaja bağladığınız eşya tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla titreşir. Eşyanızı çok iyi bağladığınızı düşünürsünüz ama bir süre gittikten sonra yerinden kaydığını, düşmek üzere ya da düşmüş olduğunu fark edersiniz. Arka port-bagaja bağladığınız eşyayı sürekli kollamanız da zordur.
Ön tekerleğin üstüne takılan bir port-bagaj(2) bu bakımdan çok avantajlıdır. Bagaja koyduğunuz eşya göz önünde olduğu için, gönül rahatlığıyla yol alırsınız. Ama ön port-bagajın bazı sakıncaları vardır: Bagaj boyu arkadaki kadar uzun olamaz. Bagajdaki yük, gidonun döndüğü merkezden uzak olursa, manevra sırasında dönen kitlenin moment kolu fazla olur. Ön tekerlek üstündeki port-bagaj ön maşaya bağlanmak ve gidonla birlikte sağa-sola dönmek zorundadır. Bisikleti yönlendirmek için yaptığınız her hareket port-bagaja konmuş eşyayı da hareket ettirecektir. Gidon miline bağlı bu bagajın eylemsizliği, bisikletin kontrolünü epeyce güçleştirir. Eğer alışık değilseniz, ağır eşyayı bu şekilde taşımakta oldukça zorlanırsınız. Bu yüzden ön port-bagaj kısa ve gidonun dönme aksına yakın olmak zorundadır.
Ön port-bagaj daha çok ufak tefek eşya, gazete, giysi, v.b. taşımaya uygundur; şehir içinde günlük gidiş gelişler için arka port-bagajdan çok daha kullanışlıdır.
Ancak, uzun bir geziye çıkacaksanız ve yanınızda kamp malzemesi de olacaksa, ister istemez ön port-bagajı da, arka gibi, mümkün olduğu kadar yükleyeceksiniz demektir. O zaman, bisikleti kullanırken oldukça dikkatli olmanız ve manevra yeteneğinizin epeyce kısıtlandığını aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Öndeki yükün dengenizi elden geldiğince az etkilemesi için, ağırlık merkezi gidon aksına çok yakın, tekerleğin iki yanına asılacak heybe tarzı çantalar için taşıyıcılar düşünülmüştür(3).

 


  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu