ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisikletle Uzun Yol
Konu: Vites Kullanımı-Tempo-Pedal Devri-Göbekten Vites
Yazar: Yavuz Oymak
Vites Kullanımı-Tempo-Pedal Devri-Göbekten Vites
Motorlu araçlar için geliştirilmiş olan içten patlamalı motorun belli bir tork üretebilmesi ve araca güç iletebilmesi için gereken devir sayısının (rpm – devir/dakika) alt ve üst sınırları vardır. Bedeninizi de bir motor gibi düşünüp bununla karşılaştırırsanız, belki üst sınırda motor sizin kaslarınızdan hızlı olabilir ama alt sınırda insan kasının güç üretme yeteneği oldukça iyidir.
Ancak buna rağmen, bacaklarınızı verimli kullanmak, kan dolaşımını, nefesinizi uzun süre düzenli ve yeterli düzeyde tutabilmek için pedalı uygun bir devirle çevirmek gerekir.
Bir yarışta en verimli pedal devri 75 devir/dakika, normal tempolu bir yolculukta 60–70 devir/dakika iyi olabilir. Yolda giderken pedal devirini hep bu aralarda tutmak için vites değiştirirsiniz. Uzun yolculuklarda vitesi iyi kullanmak performansınızı tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkiler. Uzun yolda, saatlerce durmaksızın pedal çevirdiğinizi ve uzun rampaları soluk almadan çıkmak zorunda olduğunuzu gözünüzün önüne getirdiğinizde, kesintisiz ve sabit bir tempoda pedal çevirmenin ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.
Ama, bildiğimiz o standart vites grupları, seri kullanabilmek için oldukça deneyim ve alışkanlık gerektiren mekanizmalardır. Ayna-kolda iki ya da üç dişli ile arka göbekte yedi–sekiz dişlinin doğru zamanda doğru eşleşmesini sağlamak, bir yandan zihninizi buna yoğunlaştırıp diğer yandan yola dikkat etmek—o arada bir de yolculuktan zevk almak (!)—epeyce bir ustalık ister. Uzun bir yolculukta bunu başarmanız, uygun tempoyu yakalamanız, eğer bu konuda yeterince becerikli ve deneyimli iseniz mümkündür ancak (bk. s.35).
Aslına bakarsanız bu tempo da o koşullarda yararlı olur zaten (bir de tek amacı hız yapmak olan, özel parkurunda koşan yarışçı için). Trafiğe girdiğinizde; kavşaklar, trafik ışıkları, duran kalkan araçlar, yola atlayan yayalarla boğuşmaya başladığınızda—emin olun ki en usta bisikletçi bile—o vites kombinezonlarıyla uğraşmaktan vazgeçer; ve uzun süreli tempo tutturması olanaksız olduğundan, vitesin bir yararını göremez (bir tek durum hariç: bk. s.36). Şehir ortamında ulaşım için kullanılan bisiklette böyle bir vites grubunun gereksiz olduğunu görüp, vitessiz bisiklet kullanan çok sayıda bisikletçi vardır.
Diğer yandan, yokuşları bol bir şehir ortamında ya da küçük gezilerde vitessiz bir bisikletle bol bol yürümek zorunda kalmak istemiyorsanız, kullanımı basit, bakım ve ayar sorunu çıkarmayan bir vites mekanizması işe yarar. Sadece arka tekerlekte bir göbekten vites bu iş için uygun olabilir. Vites sayısı ve vites aralığı az da olsa, değiştirmesi kolay, dişli sistemi kapalı, kirlenmeyen, tozlanmayan kullanışlı vitesler geliştirilmiştir. Bunların yedi–sekiz vitesli olanları bile vardır. Biraz ağırdırlar ama kullanma kolaylıkları diğer dezavantajlarını (tekerlek sökme-takma zorluğu, bakım ve tamirinin uzman eliyle yapılması zorunluluğu) kapatır. Bunlar, sadece spor amacıyla kullanılan yarış ve dağ bisikletleri için uygun değildirler.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu