ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisikletle Uzun Yol
Konu: Rota-Adım-Pedal Çevirmek-En Kısa Yol-Kilometre Saati
Yazar: Yavuz Oymak
Rota-Adım-Pedal Çevirmek-En Kısa Yol-Kilometre Saati
Pedal çevirme hareketini adım atmaya benzetebiliriz. O zaman, bir pedal turunu da iki adım olarak düşünebiliriz. Normal bir hızda giderken 60 devir/dakika pedal çeviriyorsak, saniyede 2 adımlık bir tempo ile yürüyormuşuz gibi olur (yani, 120 adım/dakika).
Altımızdaki bisikletin 13 vitesi var diyelim ve biz bu vitesleri Gauss’un normal eğrisine uygun bir dağılımla, ortalama değerlerden sapmadan kullanıyoruz. Bu durumda—pedalı aralıksız çevirdiğimizi düşünürsek—bir adımımızın uzunluğu ortalama (440+80)/2=260 cm olacaktır.
Ancak, normal yol koşullarında aralıksız pedal çevrilmez. Eğer olabildiğince hızlı gitmek gibi bir gayeniz yoksa (yani yarış filan yapmıyorsanız), yokuş aşağı giderken ya da zaman zaman düz yolda bisikleti salarsınız, kendiliğinden gider. Pedal çevirmeden gittiğiniz süreler yol koşullarına göre değişir ama, normal koşullarda bu şekilde gittiğiniz mesafeleri de hesapladığınızda adımınız yaklaşık 450 cm olur.
İşte bisiklet bu kadar harika bir buluştur: Gideceğiniz yere 450 cm (normal adımın 6,5 katı) uzunluğunda adımlarla, üstelik fasılalarla yürüyerek (pedal çevirmediğiniz zamanlar bacaklarınızı dinlendirerek) ve bedeninizin ağırlığını bütünüyle ayaklarınıza vermeden, sadece iki noktaya değil, beş noktaya (eller, kalça ve ayaklar) dağıtarak (yanınızdaki eşyayı da elinizde ya da sırtınızda taşımak zorunda kalmadan) gidiyorsunuz!
Bisikletler için geliştirilmiş çok çeşitli kilometre saatleri vardır (hız, zaman, gidilen yol, toplam yol, en yüksek hız, ortalama hız—hepsini gösterirler). Özellikle yol yarışçıları için geliştirilmiş olanları, pedal çevirme hızını da gösterir çünkü yol yarışlarında pedal çevirme hızı yarışçının performansını doğrudan etkiler.
Öte yandan, amacınız öncelikli olarak hız değilse, siz gideceğiniz yere en çabuk değil de, en az gayretle ulaşmayı düşünüyorsanız, sizin asıl bilmek istediğiniz toplam olarak kaç pedal çevirdiğiniz olacaktır—ya da yol boyunca toplam kaç adım attığınız (üretilmiş olan kilometre saatleri hep spor amaçlı oldukları için, bunlarda “toplam pedal turu” sayacı yoktur).
Bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanıyorsanız, sizin için “en kısa yol”, kilometre cinsinden en kısa mesafe değil, “en az adımla (yani pedalla) gidilen yol” olacaktır.
Rotanızı tayin ederken, diğer bütün etmenler—hava temizliği, trafik yoğunluğu, zemin kalitesi, tehlikeli kavşaklar—bir yana, gideceğiniz yolun kaç kilometre olduğundan ziyade, kaç adım olduğunu hesaplayabilirseniz, bu sizin için daha gerçekçi bir ölçüt olur. Çok uç bir örnek düşünürsek: Sürekli pedal çevirmek zorunda olduğunuz uzun ve az meyilli bir tırmanmadan sonra kısa ve dik bir iniş (tabii, ister istemez fren yaparak) çok adım; kısa ve dik bir tırmanmadan sonra uzun ve tatlı bir meyille, bisikleti saldığınız ve fren yapmak zorunda kalmadığınız bir iniş az adım demektir (halbuki her iki yol da aynı uzunlukta olabilir).

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu