ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisikletle Uzun Yol
Konu: Ortalama Hız-Şehir Merkezi-Tıkalı Trafik-Uzun Yol
Yazar: Yavuz Oymak
Ortalama Hız-Şehir Merkezi-Tıkalı Trafik-Uzun Yol
Karayolunda giden, hızı en düşük ulaşım aracı bisiklet midir? Evet ama her zaman veya her yerde değil. Peki, karayolunda giden en yavaş ulaşım aracı bisiklet midir? Hayır. Şehrin iş merkezlerinin yoğun olduğu, “şehir merkezi” olarak adlandırdığımız yörede bisiklet kesinlikle en hızlı araçtır. Bu merkezle birlikte, merkezin çeperinde yer alan konut yörelerini de hesaba katarsak, şehrin hatırı sayılır genişlikteki büyükçe bir bölümünde ise, diğer araçlarla aşağı yukarı aynı hızda olduğunu söyleyebiliriz.
Başka türlü bir değerlendirme yapalım: Motor gücüne, harcadığı enerjiye, yapabildiği en yüksek hıza kıyasla en hızlı araç hangisidir? Elbette ki bisiklet! Trafik yoğunluğu fazla, merkezî yerlerde otomobille sağa sola giden bir kişinin gittiği mesafeyi sürücü koltuğunda oturduğu süreye bölerek elde ettiğimiz hız değerinin bisiklet hızından pek de farklı olmadığını söyleyebiliriz. Üstelik bu hesaba bir de aracına binmeden önce ve aracından indikten sonra gitmek istediği yere ulaşmak için harcadığı süreleri de katarsak, bisiklet kesinlikle daha hızlı çıkar.
Eğer şehir içinde, günlük yaşamınızda bisiklet kullanmayı bir alışkanlık haline getirmiş, bunun koşullarını sağlamışsanız, yaşadığınız şehirde en rahat hareket eden, en hızlı kişilerden birisiniz demektir. Hem de bunu başarabilmek için çok seri vites kullanabilmeniz ve güçlü bacaklarınız olması da gerekmez. Kapı önünden bisikletinize atlayıp—tıkalı trafikte sağdaki boşluktan, araçlara ters yönde sol taraftan, yaya kaldırımından, elde üst geçitten, derken—gideceğiniz yere vardığınızda aracınızı kapı aralığına bırakıp yukarı çıktığınızı bir gözünüzün önüne getirin, ne kadar hızlı olduğunuzu fark edersiniz.
Ama her şey bir yana, bazen gideceğiniz yolun sürekli bisiklet üzerinde gidebileceğiniz, engelsiz yaklaşık 10 km bir mesafe olduğunu varsayarsak, bu yolu 30 km/saat ya da 10 km/saat hızla gitme arasında çok önemli bir fark olduğunu kabul etmek gerekir. Bu durumda, bisikleti seri ve hızlı kullanabilmek önemli olabilir. Kısacası, şehir içinde yol koşulları yerine ve zamanına göre çok değişken olduğu için, istatistikî bir hesap yapmak mümkün değildir.
Öte yandan, nispeten uzun bir yola, bir şehirler arası yolculuğa çıktığınızda, yol süreniz doğrudan doğruya yaptığınız ortalama hıza bağlıdır. Bu ortalama hızı esas belirleyen de—yol koşulları, bisikletinizin yapısı, taşıdığınız yük, sizin performansınız gibi etkenlerin bileşimini alırsanız—en uzun süre yapabildiğiniz ve ona en yakın hızlardır. Eğer yol boyunca yaptığınız düşük, orta ve yüksek hızların dağılımı normalse, hız dağılımı simetrik bir çan eğrisi verir ve ortalama hızınız da ortada, sıfır noktası üzerinde olur. Sıfır noktasından uzak noktalarda yaptığınız hızların yol sürenize etkisi azdır. Alman matematikçi Johann Carl Friedrich Gauss’un (1777–1855) ünlü çan eğrisi, gücümüzü uygun bir tempoda ve istikrarlı bir biçimde kullanmamız gerektiğini söylüyor bize.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu