ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisiklet Aksesuarları
Konu: Dikiz Aynası-Trafik-Güvenlik-Hızlı Araçlar-Şehir Dışı
Yazar: Yavuz Oymak
Dikiz Aynası-Trafik-Güvenlik-Hızlı Araçlar-Şehir Dışı
Bisikleti ulaşım amacıyla ve trafikte diğer araçların arasında kullanacaksanız, arkayı çok iyi gösteren bir dikiz aynanız olması gerekir. Bu belki de diğer taşıt araçlarında olduğundan çok daha fazla gereklidir çünkü siz, trafiğin tıkalı olduğu veya çok yavaş aktığı durumlar dışında hemen her zaman, yolda en yavaş hareket eden araç olacaksınız ve motorlu araçlar sürekli sizin solunuzdan geçeceklerdir. O nedenle, yolda giderken önünüze dikkat ettiğiniz kadar arkanıza da dikkat etmelisiniz—hattâ daha fazla.
Bu amaçla kullanacağınız ayna yeterince büyük ama elinize ayağınıza dolaşmayacak kadar da derli toplu, kısa kollu bir ayna olmalıdır. Uzun kollu bir ayna bisikletin idaresini zorlaştırır; bundan daha önemlisi, bisiklet yolun bütün titreşimlerini aldığı için, aynanın da titreşmesine engel olamazsınız ve bu arkayı görmenizi çok zorlaştırır—özellikle gece koşullarında. Hafifçe dışbükey bir ayna görüş açınızı oldukça genişletir ama fazla dışbükey bir ayna da nesneleri küçük gösterdiği ve mesafeyi algılamanızı zorlaştırdığı için sorun olabilir.
Özellikle sağa çıkışların olduğu kalabalık caddelerde, sağa sapmadan düz gitmeniz gerektiği zaman (bk. s.36), önünüzden daha çok arkanıza bakarak, arkadan gelen araçların hızını, mesafesini ve aralarındaki boşluğu iyi hesap etmeniz gerekir. Bu işi kafanızı çevirerek yapmayı düşünmeyin çünkü ne kadar usta olursanız olun iki tekerlekli bir aracın üzerinde giderken ters yöne baktığınızda dengenizi kaybeder, gidiş doğrultunuzu koruyamazsınız.
Aynadan arkanızı kontrol ederek giderken, arkanızdan büyük bir araç geldiğini görürseniz şunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın: Siz arkanızdan gelen aracı görüyorsunuz. O aracın sürücüsü de sizi görüyordur, muhakkak. Ama o aracın arkasında bir araç daha varsa, onun sizi fark etmesi çok zordur. Eğer o ikinci araç yeterince tedbirli değilse ve önündeki araçla aynı hizada değil de biraz daha sağdan gidiyorsa, sürücü aracın solunda oturduğu için, sizi gördüğünde size çok yakın ve çarpacak konumda olacaktır. Dolayısıyla siz, arkanızdaki araca dikkat ettiğinizden daha çok, onun da arkasından gelen diğer araçları kollamalısınız.
Şehir dışı yolculuklarda da benzer bir durum olur. Şehir dışı yollarda motorlu araçların hızlarının çok daha yüksek olduğunu ve bu nedenle doğacak tehlikeleri bir yana bırakalım, aralarında fren mesafesi bırakmamış konvoylar yanınızdan geçerken çok dikkatli olmanız gereklidir.
Şehir dışı yollarda iki avantajınız vardır. Birincisi, sağda kaldırım değil geniş bir banket ya da emniyet şeridi olduğu için ve bir de yüksek hızlarda araçlar yolun sağına çok yanaşık gitmedikleri için (bk. s.5) biraz daha rahat edersiniz (ama bk. s.32). İkincisi, siz açık havada gittiğiniz için arkanızdan gelen aracın gürültüsünü çok önceden rahatlıkla duyar, kendinizi ona göre hazırlarsınız. Ancak unutmayın: Arkadan gelen aracın da arkasından gelen aracı duyamazsınız ve size göre hızları çok fazla olduğu için, o ikinci aracı fark ettiğinizde çok geç olabilir.
Bu nedenlerle, iyi bir dikiz aynası şehir içi trafikte olduğu kadar şehirler arası yolculuklarda da gereklidir.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu