ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisiklet Giyimi
Konu: Giysi-Uzun Yol-Terlemek-Korunmak
Yazar: Yavuz Oymak
Giysi-Uzun Yol-Terlemek-Korunmak
Eğer bisikletle uzun bir yola çıkıyorsanız ya da uzunca bir gezi yapacaksanız, büyük bir olasılıkla mevsim bahar veya yaz, hava da sıcak ve güneşlidir. Bu durumda zaten mümkün olan en hafif ve sportif giysilerinizi giyer, yanınıza yalnızca yüksek irtifada maruz kalabileceğiniz serin rüzgârlara karşı bir anorak alırsınız.
Hava ne kadar sıcak olursa olsun, yola çıktığınız anda asla pedallara asılmayın. Soğuk adalelerinizi zorlamayın. Eğer çıkışınız yokuş yukarı ve yükünüz de fazla ise, yolculuğa biraz yürüyerek başlayabilirsiniz. Bu size pek zaman kaybettirmez. Ve unutmayın: Motorlu ya da itilemeyecek kadar ağır bir araç kullanmıyorsunuz. Bisikletin yanında bir süre yürümek size hiç zahmet vermez.
Yolda dikkat etmeniz gereken, uzun rampaları tırmanırken terlediğiniz için üzerinizdeki nemlenmiş ince fanileyi tepeye vardığınızda muhakkak değiştirmeniz, o nemli giysi üzerinizde iken bisikleti yokuş aşağı salmamanızdır. Bisiklet üzerinde pedal çevirdiğiniz sürece, hava ne kadar serin olursa olsun üşümezsiniz ama ıslak giysi hiçbir zaman sağlığınıza iyi gelmez.
Böyle uzun gezilerde bisikletin vitesi yokuşları tırmanabilmenizi ya da yolun uygun olduğu yerlerde zaman zaman yüksek hızlara çıkabilmenizi sağlar, ama bunlardan da önemlisi, sürekli ve oldukça sabit bir tempoda, sizin için en uygun güçle durmaksızın pedal çevirme olanağı verir. Böylece hem zorlanmazsınız hem de kaslarınız soğumaz. Uzun yolda en önemli faktör tempodur. Yarış amacıyla değil, ulaşım amacıyla yola çıkan bir bisikletçiye vites, hız yapmak için değil, çok terlememek ve kaslarını soğutmamak için gereklidir.
Şehir içinde ulaşım amacıyla bisiklet kullanan kişi, her hava koşulunda bisiklete binebilmek ister—özellikle hava soğuk ve kötü olduğunda, trafik bir keşmekeşe döndüğünde. Aksi takdirde, en çok işinize yarayacak zamanda bisikletten yararlanamamış olursunuz.
• Beden hareketlerini engellemeyecek, mümkün olan en ince giysiyi giyeceksiniz. Beden kendi kendini ısıtır. Ama onun üzerine çok ince, rüzgâr kesen ve su geçirmeyen bir şey giymek zorundasınız.
• Bir süre sonra terlemeye başlarsanız, giysileriniz ıslanmadan içinizde fazladan ne varsa çıkarmanız ama zorunlu kalmadıkça üzerinizdeki rüzgârlığı tutmanız gerekir. Terledikten sonra değil, beden ısınır ısınmaz çıkarın fazlalıklarınızı.
• Bedeniniz ısınır ama el, ayak ve yüz soğuğa maruz kalır. Beden giysileriniz kış koşullarına göre ne kadar ince olacaksa, eldiven ve ayakkabınız tam aksine, gidonu ve freni kontrol etmenize, pedala basmanıza engel olmayan, ama mümkün olan en kalınlarından olacak ve yüzünüzü koruyan bir maske ve gözlük takacaksınız.
Ayrıca, üzerinize alacağınız rüzgârlığın trafikte rahat görünür parlak bir renkte olmasına özen gösterin. Kötü hava koşullarında kaza olasığı oldukça fazladır.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu