ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Yeni Teknolojiler
Konu: Binme Pozisyonu-Kadro Türü-Amortisör-Pedal Pozisyonu
Yazar: Yavuz Oymak
Binme Pozisyonu-Kadro Türü-Amortisör-Pedal Pozisyonu
Bisikletin, karayolunda giden diğer araçlar gibi, yolun sarsıntısını emici özel mekanizmaları yoktur. Gerçi günümüzde bisikletlere, özellikle dağ bisikletlerine göre amortisörler geliştirildi ama, esasen bu tür bisikletler için geliştirilmiş olan bu amortisörlerin amacı, yol sarsıntılarını yok etmek değildir. Asıl amaç, yol dışı koşullarda, patikalarda—deyim yerindeyse—hoplayıp zıplayan bisikletin, üzerindeki bisikletçiyle birlikte belli bir yükseklikten düştüğünde yere çarpan tekerleklerinin ve daha başka aksamının, üzerindeki ağırlık nedeniyle darbe alıp zarar görmemesi içindir. Kadrosu, tekerlekleri, diğer aksamı mümkün olan en hafif biçimde tasarlanmak zorunda olan böyle bir spor bisikleti için bu şok emici çok yararlı olur. Bu mekanizmanın bisiklete eklediği yük, diğer aksamın incelmesi ve hafiflemesi ile fazlası ile karşılanır.
Öte yandan, yol koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir bisiklette, yol zemini bozuk bile olsa yukarıda anlattığımız gibi aşırı bir durum yoktur. Bisiklette sarsıntı emici olarak şişme lâstik her zaman yeterli olur. Şok emici olarak da, yani yoldaki kasislere, çukurlara, çıkıntılara karşı hem bizim bedenimizi koruyacak hem de dengemizi kaybetmemizi önleyecek olan mekanizma zaten bizim bedenimizde mevcuttur: bacak eklemlerimiz. Bunun için bisiklete ayrıca bir parça, dolayısıyla bir yük eklemek gerekmez.
Boyumuza uygun bir kadro seçmiş, sele ve gidon yüksekliklerini de doğru ayarlamışsak, bisiklet üzerinde dururken bedenimizin ağırlığı beş noktaya neredeyse eşit dağılır: iki ayak (pedallarda), iki el (gidonda) ve kalça (selede). Bisiklet üzerinde pedal çevirmeden giderken, kaslarımızı gevşetip, kendimizi rahat bırakıp, dizlerimiz hafif kırılmış pozisyonda pedallar üzerinde hafifçe yükselmeye çalışalım. Bu durumda ağırlığımız tamamen pedallarda, kalçamız selenin hemen üzerinde havada, ellerimiz de gidonda ama aşağı ya da ileri bastırmıyor, yani gidonu tutuyor ama belli bir yöne güç uygulamıyor olmalıdır.
Bisiklet üzerindeki duruş pozisyonunu açıklayan çeşitli kaynakları internette de bulabilirsiniz (örneğin: www.smartcycles.com/smartfit.htm).
Eğer bisiklet üzerinde bu pozisyonu aldığımızda bedenimiz pedallar üzerinde—ne öne ne arkaya—tam dengede duruyorsa, yolda giderken kasis ya da bozuk zeminle karşılaştığımızda, pedallar üzerinde hafifçe yükselir, dizlerimizi hafif bükük tutmakla birlikte seleden kalkarız. Böylece doğanın geliştirmiş olduğu en mükemmel ve en hafif amortisöründen—bacak eklemlerimiz ve kaslarımızdan—yararlanmış oluruz. Yüksek bir yerden ayak üstü atladığımızda, yere düşerken bacaklarımızın darbeyi karşılaması için dizlerimizin hafifçe bükük, ayak bileklerimizin de önce parmak uçlarımızın yere değeceği şekilde biraz açık olması gerekir. Bisiklet üzerindeyken de yolun sarsıntılarını karşılamak için pedal üzerinde (pedallar üçe çeyrek kala ya da dokuzu çeyrek geçe pozisyonunda) aynı şekilde durmalıyız.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu