ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Yeni Teknolojiler
Konu: Fren türleri-Basit mekanizma-Yüksek teknoloji-Kontrapedal
Yazar: Yavuz Oymak
Fren türleri-Basit mekanizma-Yüksek teknoloji-Kontrapedal
Bisikletlerde yaygın olarak kullanılan, herkesin bildiği o klasik fren mekanizması—yani tekerlek jantını iki fren pabucu arasında kıstırarak tekerleği durduran mekanizma—bu iş için geliştirilmiş en basit ve en hafif mekanizmadır. Bu yüzden, piyasada çok çeşitli bisiklet freni (disk frenler, hidrolik disk frenler, kampanalı frenler, kontrapedal frenler, v.b.) olmasına karşın, çok hafif olması gereken yol yarışı bisikletlerinde hâlâ bu basit frenler kullanılır. Bunların yol yarışı bisikletlerinde kullanılmasının en önemli nedenlerinden birisi de, fren mekanizmasının tekerlekten tamamen bağımsız olmasıdır. Lâstik tamiri için, tekerleği çok kolay ve çabuk söküp takabilirsiniz. Ama yol yarışı bisikletlerinin kullanıldığı koşullar belirli ve kullanım amacı da çok sınırlıdır. Dolayısıyla bu basit frenler yarışçıya neredeyse hiçbir zaman sorun çıkarmaz.
Ancak farklı amaçlarla, farklı ortamlarda kullanılan bisikletler için değişik fren tipleri de geliştirilmiştir. Çünkü tekerlek jantına sürtünerek bisikleti durduran fren, ıslak ve kirli ortamlarda hem kısmen etkisini yitirir, hem de çok kısa sürede jantı aşındırır ve bir süre sonra tekerleğinizi yenilemek zorunda kalırsınız.
Çok çamurlu ortamlarda ya da yol dışı koşullarda binilecek bir bisiklette bu frenler büyük ölçüde etkisiz, hattâ kullanılamaz hale gelebilir. Bu yüzden, gelişmiş ve pahalı bir dağ bisikletinde disk frenler görürsünüz.  Bunların daha da hafif olması için çelik kablolu bağlantı yerine hidrolik mekanizma da kullanılmış olabilir. Bunlar tamamen bir motorlu araç freninin minyatürü biçiminde tasarlanmışlardır. Çamur ve balçık içinde yol alması düşünülen bir dağ bisikleti için bu en iyi çözümdür belki, ama oldukça pahalı ve özel bakım gerektiren bir donanımdır.
Şehir ortamında ya da ufak gezilerde, her türlü hava koşulunda kullanabileceğiniz, tekerlek mili üzerinde kampanalı frenler vardır. Bunlar da, belki çok uzun süreler ayar ve bakım gerektirmez, hava koşullarından etkilenmez ama, klasik frenlere kıyasla oldukça ağır olması bir yana, tekerleği söküp takarken sizi epey uğraştırır.
Günlük ulaşımda kullanacağınız bir bisiklet için kontrapedal fren de olabilir (pedalı geri çevirince arka tekerleği durduran fren). Ama bu fren de oldukça ağırdır ve sadece arka tekerleğe uygulanabilir. Dayanıklılık bakımından en iyisidir. Ama yine, bunlarda tekerleği takıp çıkarmak zordur ve zaten her türlü kadroya uygulanması da olanaksızdır. Ayrıca, diğer elle kontrol edilen frenlere alışık olan biri için kontrapedal freni olan bir bisikleti kullanmak ilk başta biraz sıkıntı verebilir. Böyle bir bisikleti kullanırken, farklı alışkanlıklar geliştirmek gerekir ama bir kez alıştıktan sonra da bir çok avantajı olduğunu görürsünüz.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu