ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Konu: Bir sen eksiktin !
Yazar: Yavuz Oymak
Bir sen eksiktin !
Ülkemizde bisiklet ulaşım gayesiyle yaygın olarak kullanılan bir araç değildir. Bazılarının olanaksızlıklar nedeniyle kullandığı “ilkel” bir ulaşım aracı olarak görüldüğü bile söylenebilir. (Genellikle, ilkokulu bitiren çocuğa “karne hediyesi” olarak alınır; çocuk lise çağına geldiğinde de—oğlan sokaklarda daha fazla sürtmesin, başına bir şey gelmesin düşüncesiyle—“Koskoca herif oldun, hâlâ velespitle mi dolaşıyorsun! Adam ol da sana bir araba alalım!” diyerek, otomobile özendirilir—üstelik “en süperlerinden!” birine. Zavallı bisiklet de arka balkonda çürümeye terkedilir.)
Yaygın olarak kullanılmadığı için de, şehirlerimizde bisiklet yolları, bisiklet park yerleri, toplu taşıma araçlarına birdirme olanakları, iş yerlerinde bisiklet konabilecek yerler hiç düşünülmez ve bütün bunlara karşın inatla bisiklet kullanan kişiler epey sıkıntı çeker.
“Bir gün, şehrin büyük iş merkezlerinin bulunduğu ana caddelerden birinde, bütün caddeyi kaplayan ve etrafı tahta perdeyle çevrili bir inşaatın sürdüğü bir bölgeden geçmek zorunda kalmıştım, sabah herkesin işine ulaşmaya çalıştığı kalabalık bir saatte. Bütün yayalar, binaların park yerlerine girecek araçlar, iş yerlerine gelip giden kurye motosikletleri, hepsi aynı dar geçidi kullanmak zorundaydı. Bisiklet üzerinde gitmenin bana zaman kazandırmayacağını bilsem de, sırf bisikleti yanıma alıp yürürsem daha çok yer kaplarım düşüncesiyle, inmedim ve yayalarla birlikte ve onlarla aynı hızda ilerlemeye başladım.
Kalabalığı yararak ilerleyen bir otomobili görünce uysal bir biçimde kenara çekilen, kurye motosikletinin patırtısını duyunca hemen yol veren yayalardan birinin, bisiklet üzerinde beni görünce, ‘Öff! Bir sen eksiktin!’ diyerek tepki göstermesini hiç unutamam. Çünkü bu sıradışı bir tepki değildi ve bana kalırsa, bizim ülkemizde bisikletin yerinin ne olduğunu anlatan, örnek bir tepkiydi: Orada bir tek ben fazlaydım, bisikletimle!”
Şehirde bisiklet kullanırken her zaman bunu göz önünde tutmanız gerekmektedir: Motorlu araç trafiğine katıldığınızda, araçtan sayılmıyorsunuz; yaya bölgelerinde ise yaya değilsiniz. Buna karşın, bir yere bisikletle ulaşmak istiyorsanız, her iki yolu da kullanmak durumundasınız.
• Eğer sizin için ayrılmış bir şeridin olmadığı (ne yazık ki, bu hemen her zaman böyledir—sadece bu ülkede değil, uygar ülkelerin büyük şehirlerinin çoğunda) bir yolda gidiyorsanız, geçiş hakkı daima diğer araçlarındır. Yol vereceksiniz, boşlukları kullanacaksınız, trafik akışını bozmayacaksınız.
• Yaya bölgelerinde bisiklet kullanırken, yürüme hızına yakın bir hızla seyredecek, yayaları rahatsız etmemeye özen göstereceksiniz. Her zaman yol vereceksiniz.
• Yanda gördüğünüz trafik işareti günümüzde en seyrek kullanılan işaretlerden biridir. Bunu gördüğünüz yerlerde giderken de, park etmiş motorlu araçlara çarpmamaya dikkat edin!

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu