ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Neden Bisiklet ?
Konu: Neden Bisiklet ?
Yazar: Özkan Çakırlar
Neden Bisiklet ?
At, eşek, deve, öküz, devekuşu, at arabası, öküz arabası, fayton, yaylı, buharlı tren, elektrikli tren, otomobil, traktör, tramvay, troleybüs, kamyon, otobüs, vapur, şimendifer, uçak, motorsiklet, mobilet...
Bütün bunlar insanların kullandıkları ulaşım araçlarından bazıları. Kimisi hala kullanılıyor, kimisi bir çok insan için ulaştırma tarihinin renkli müzesinde şimdiden yerini almış görünüyor. Ya bisiklet? Ulaşım araçlarını sayarken neden bisikletten söz etmedik? Çünkü insan uygarlığının bugüne kadar yarattığı en ilginç, en işe yarar ve en güzel buluşlardan birisi olan bisikleti yukardakilerden çok farklı bir yere koymamız gerekiyor.  Bacaklarımızla birlikte, insanı bir yerden bir yere yalnızca kendi gücüyle götürebilen eşsiz iki araçtan biri olan bisiklet, ayrı bir başlık altında ilgimizi hak ediyor. Neden bisiklet?
Çünkü Bisiklet Ekonomiktir. Ucuza alınır. Bakımı kolaydır, otomobil gibi belirli sürelerde yaptırıp dünya para ödemeniz gerekmez. Onarımı, parçası, işçiliği sudan ucuza gelir. Yakıt gerektirmez, pedala basarsınız gider, frene basarsınız durur. Güzel görünsün diye iç-dış yıkatmanız, cila, boya koruması vb. yaptırmanız gerekmez. O zaten güzeldir.
Çünkü Bisiklet Pratiktir. Binmesi, inmesi, parketmesi, saklanması, depolanması kolaydır. Trafikte her yere girer çıkar. Kent içinde ulaşmak istediğiniz yere çok daha çabuk varmanızı sağlayabilir.
Çünkü Bisiklet Sağlıklıdır. Düzenli pedal çevirirken kalp atım hızı yükselir, tüm hücrelere daha fazla kan pompalanır. Akciğer kapasiteniz artar, başta kalp ve beyin olmak üzere tüm organlarınız bayram eder. Terlemeyi hızlandırarak bedendeki zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olur. Kas ve kemik dokusunu güçlendirir, kireçlenmeyi ve kemik erimesini önler. Mutluluk hormonu üretimini artırır, cinsel yaşamınızı olumlu etkiler. Ruh sağlığına birebirdir.
Çünkü Bisiklet Demokratiktir. Erişimi, toplumda yaygınlaştırılması kolaydır. Hemen hemen herkes sahip olup kullanabilir. Bisiklet kullananlar arasından kolay kolay trafik canavarı, şiddet eğilimlisi, taciz ve tecavüze yatkın kişiler çıkmaz. Bisikletliler kendileriyle, toplumla ve dünyayla barışıktırlar. Kavgadan, baskıdan, şiddetten uzak durmayı seçerler. Hoşgörülü ve barışçıdırlar.
Çünkü Bisiklet Eşitlikçidir. Kadın erkek, çoluk çocuk herkesi iki teker üzerinde biraraya getirir. Bisikletliler karşılaştıklarında mutlaka birbirlerine selam verirler. Birinin diğerini geçmesi gerekiyorsa birbirlerine gocunmadan yol da verirler. Hiç bir bisikletli diğer bir bisikletliyi aşağı ya da hor görmez.
Çünkü Bisiklet Özgürlükçüdür. Şose, asfalt, keçi yolu, otoyol, taşlı yol, tozlu yol, ıslak ya da karlı yol ayırmaz, hepsinde aynı keyifle sizi istediğiniz yere götürür. Kentin labirentlerinden sizi anında çıkarıp özgürce doğanın kucağına bırakıverir.
Çünkü Bisiklet  Paylaşımcıdır. Bisikletliler yamalarını, sularını, pompalarını, yiyeceklerini, çeşitli yedek parçalarını ve en önemlisi yollarını, rotalarını ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşırlar.
Çünkü Bisiklet Çevrecidir.  Pedal basarken nefesinizi ve terinizi bırakırsınız yalnızca dünyaya. Ne otomobillerden yayılan ve  küresel ısınmaya neden olan gazlar, ne de doğada bir türlü çözünmeyen malzemelerden oluşan hurda yığınları  olur arkanızda.  Sessiz bir kuğu gibi süzülürsünüz yollarda. Gidonunuza taktığınız o küçücük zil de olmasa kimsecikler farketmez geçtiğinizi. Yoğun trafikteki araba sürüsüne inat neredeyse hiç gürültü üretmeden aşarsınız yolları.
Çünkü Bisiklet Güvenlidir. Her yıl motorlu taşıtların neden olduğu kazlarda binlerce insan ve diğer canlılar yaşamını yitirmekte, daha fazlası sakat kalmaktadır. Bisiklette ise böyle bir durum söz konusu bile değildir. Kurallara uyarak kullanıldığında bisiklet dünyanın en güvenilir ulaşım aracıdır.
Çünkü Bisiklet Eğlencedir. Kendisine bisiklet alınan bir çocuğun bedenindeki heyecanı,  yüreğindeki kıpırtıyı, gözlerindeki parıltıyı başka ne zaman görebilirsiniz? Yaşı kaç olursa olsun bisiklet üzerindeki bir yetişkinin uçarı bir heyecanla çocukluğuna dönüşüne başka nerede tanık olabilirsiniz? Tek başına ya da grupla birlikte pedal basan insanların sesli sessiz sevinç çığlıklarını başka nasıl işitebilirsiniz?
Çünkü Bisiklet  Eğitimdir. Özellikle çocuklara bir aracı kullanmayı, trafik kurallarına dikkat etmeyi, başkalarının haklarına saygılı olmayı, bedeninin dengesini ve performansının sınırlarını, beyin-akciğer-göz-kulak-kol-el-bacak-ayak eşgüdümünü sağlamayı bisikletten daha iyi öğretebilecek bir araç henüz bulunmadı yeryüzünde.
Çünkü Bisiklet Rekabettir.  İnsanların kendi bedensel, zihinsel ve düşünsel güçleriyle birbirlerine meydan okuyabildikleri  ve bu güçlerini daha da yükseğe taşıyabildikleri, her yıl sayısız turlar ve yarışmalarla izleyenlere son derece keyifli anlar yaşattıkları bir spor aracıdır bisiklet.
Çünkü Bisiklet Amaçtır. Hiç kimse durup dururken “ben bir otobüse, trene, uçağa, vapura, arabaya bineyim” demez. Bir yerlere ulaşmaktır hedef. Ama yeryüzünde binlerce, hatta milyonlarca insan durup dururken bisiklete binmek ister ve biner. Çünkü bisiklete binmek amaçtır aynı zamanda. Sırf bisiklet üzerinde olduğu için kendini  özgür ve mutlu hisseden insanlar vardır.
Çünkü Bisiklet Güzeldir. Yalın çizgileri, narin kadrosu, incecik ve pırıl pırıl jant telleriyle iki tekeri, sade ama işlevli gidonu, frenleri, mühendislik harikası vitesleri ve çeşitli aksesuvarlarıyla tam bir estetik şölenidir bisiklet.
Çünkü Bisiklet Yaşamdır.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu