ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Çocuklar ve Bisiklet
Konu: Çocuklar ve Bisiklet
Yazar: Aslı ZULAL
Çocuklar ve Bisiklet

1. Bisiklete Binen Çocuklar İçin Bazı Kurallar
1.1. Arayoldan Giderken Anayolun Karşısına Geçmek
1.2. Dur İşareti ve Kırmızı Işık
1.3. Sola Dönmek
2. Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretirken
2.1. Düz Bir Çizgide Yol Alabilmek
2.2. Yalpalamadan Arkaya Dönüp Bakabilmek
2.3. Gerektiğinde Fren Yapıp Durabilmek
2.4. Hızını Kontrol Edebilmek
3. Çocuklara Uygun Bisiklet Seçimi
4. Çocuklar İçin Etkinlik Kitapçığı
5. Eğitimciler ve Öğretmenler İçin Bisiklet Ders Planı


Çocuklar ve Bisiklet
Çocukların sokakta bisiklete binmeye başlamadan önce sürüşle ilgili bazı temel beceriler kazanması ve trafikle ilgili belli kurallara dikkat etmeyi öğrenmesi gerekir. Boylarına ve gereksinimlerine uygun özelliklere sahip bir bisiklet kullanmaksa hem rahat etmelerini hem de daha güvende olmalarını sağlar. Bu bölümdeki yazılar, öneriler ve alıştırmalar yetişkinlere bu konularda rehberlik etmek üzere hazırlanmıştır.


Bisiklete Binen Çocuklar İçin Bazı Kurallar
Ülkemizde çok yaygın olmasa da bisiklet kaskı kullanmak, bisikletle ilgili en önemli güvenlik kurallarından biri. Çocuğunuza bisiklet kaskının önemli bir malzeme olduğunu ve onsuz bisiklete binmemesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuzun baş ölçüsüne uygun bir kask satın alın. Bisiklet kaskı, kullanıcının kulaklarını ya da kaşlarını kapatmamalı, başına tam oturmalı. (Bisiklet kaskıyla ilgili daha fazla bilgi için .... bölümüne göz atabilirsiniz.)

Bisiklet bir oyuncak değil, bir taşıt. Bu nedenle sokakta bisiklete binen çocukların da bazı kurallara uyması gerekir. 10 – 12  yaşlarından küçük çocukların bir çoğu trafiğin nasıl işlediğini çok iyi anlamaz. Yaklaşan araçların hızını ve uzaklığını tahmin etmekte güçlük çekebilirler. Bir otomobili gördüklerinde sürücüsünün de kendilerini gördüğünü sanabilirler. Ama onlara belli kurallar öğretilirse, trafikte zor durumda kalmazlar. Yine de bazı durumlarda 10 – 12 yaşından çocukların kaldırımda bisiklete binmeleri daha güvenli olmalarını sağlayabilir.

Çocuğunuza, hava karardıktan sonra bisiklete binmemesi gerektiğini öğretin. Karanlıkta bisiklete binmek farklı beceriler ve birçok çocuk bisikletinde olmayan malzemeler gerektirir. Hava karardıktan sonra bisikletle eve dönmesi gerekirse bisikletten inip bisikletini yanında sürüp yürümesini sağlayın.

“Bisikletle motorlu araç trafiğinin tersi yönde gitmenin daha güvenli olduğu” yanlış bir bilgi. Bisikletler de trafikte öteki araçlarla aynı yönde, yolun en sağından gitmelidir. Ancak, çocuğunuza bisikletle trafiğin kalabalık olduğu anayollara ve caddelere çıkmamaları gerektiğini de öğretin. Bisikletle anayolda karşıdan karşıya geçmek, sola dönmek gibi becerileri kazanmaları için birlikte çalışın ve alıştırmalar yapın. Her kuralı çalıştıktan sonra önce bisikletsiz, sonra bisikletli olarak alıştırma yapmalarını sağlayın:

Arayoldan Giderken Anayolun Karşısına Geçmek
Çocuklara, bisikletle anayolda karşıdan karşıya geçerken şunlara dikkat etmelerini öğretin:
1. Anayola ya da caddeye çıkmadan önce dur.
2. Park etmiş araçlar görüşünü engelliyorsa azıcık daha öne çıkıp bunların arkasından gelen araçları görmeye çalış.
3. Sola, sağa ve tekrar sola bakarak gelen araç olup olmadığını kontrol et.
4. Gelen araçlar varsa onlar geçene kadar bekle.
5. Yol boşaldığı zaman bisikletini dikkatli bir şekilde karşıya sür.

Dur İşareti ve Kırmızı Işık
Çocuklara kırmızı ışıklarda ve “dur” işaretini gördüklerinde durmayı öğretin:
1. Dur işareti ya da kırmızı ışık gördüğünde dur.
2. Sola, sağa ve tekrar sola bakarak gelen araç olup olmadığını kontrol et.
3. Gelen araçlar olabilir, onlar geçene kadar bekle.
4. Yol boşsa bisikletini dikkatli bir şekilde karşıya sür.

Sola Dönmek
Çocuklara, yolun sağından giderken güvenli bir biçimde sola dönmeyi öğretin:
1. Arkana bak.
2. Arkandan gelen araçlara yol ver, geçmelerini bekle.
3. Yanlardan ya da karşıdan gelen araçların geçmesni bekle.
4. Harekete geçmeden önce sola döneceğini belirtmek için işaret ver.
5. Aklın karışırsa ya da yapamayacağını düşünürsen bisikletini kaldırımın kenarına çek, bisikletten in ve bisikletini yanında sürüp yürüyerek geç.


Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretirken
Bisiklet üzerinde dengede durup düşmeden yol alabilmek, bisiklete binmeyi öğrenmenin ilk adımı. Çocukların sokakta bisiklete binmeye başlamadan önce edinmeleri gereken dört temel beceri daha var: düz bir çizgide yol alabilmek, yalpalamadan arkaya dönüp bakabilmek, gerektiğinde fren yapıp durabilmek ve hızını kontrol edebilmek. Çocuğunuzun bunlarla ilgili deneyim kazanmasını sağlamak için birlikte alıştırmalar yapabilirsiniz.

Düz Bir Çizgide Yol Alabilmek
Düz bir çizgide gidebilmek bisikletle ilgili en temel becerilerden biri. Boş bir otoparkta ya da oyun alanında asfalt ya da beton üzerinde düz bir çizgi bulun. Çocuğunuzun bu çizginin üzerinde, bisikleti sağa sola yalpalatmadan sürmeyi öğrenmesi için alıştırma yapmasını sağlayın. Bisikleti dümdüz sürebilmek için yerdeki çizgiye değil karşıya, gittiği yöne doğru bakması gerektiğini hatırlatın.

Yalpalamadan Arkaya Dönüp Bakabilmek
Düz bir çizgide sürme alıştırmaları yaptığınız yerde, bisikleti sağa sola yalpalatmadan arkaya dönüp bakma alıştırmaları da yapabilirsiniz. Bu alıştırmalar sırasında kartona çizilmiş bir araba resmi ya da büyükçe bir oyuncak araba kullanın. Arabayı elinizde tutun. Çocuğunuz bisikletini sürerken arada “arkana bak” diye seslenin. Bu sırada arabayı elinizde havaya kaldırın ya da arkanıza saklayın. Çocuğunuzdan, arkasına bakıp arabayı görürse “araba var!”; arabayı görmezse “araba yok!” diye seslenmesini isteyin.

Gerektiğinde Fren Yapıp Durabilmek
Bu alıştırma için yine boş bir otopark ya da oyun alanı bulun. Yere ıslak bir sünger koyun. Bu alıştırmanın amacı, çocuğunuzun bisikletini süngere doğru sürerek süngerin tam önüne geldiğinde değmeden durabilmesini sağlamak. Başlangıçta bisikletini yavaş hızda sürmesini ve frenleri birden bire sıkmamasını sağlayın.

Hızını Kontrol Edebilmek
Çocuğunuz bisikletle durup kalkma konusunda deneyim kazandıkça, ıslak süngerle yaptığınız alıştırmayı biraz değiştirin. Aynı alıştırmayı farklı hızlarda ve hızlanıp yavaşlayarak tekrarlamasını sağlayın.

Çocuğunuzun trafiğe kapalı bir alanda sağa, sola ya da geriye dönme, dönerken işaret verme, yokuş aşağı ve yokuş yukarı sürme gibi konularda da alıştırmalar yapmasını da sağlayabilirsiniz. Deneyimli bir bisiklet sürücüsüyseniz, onunla birlikte bisiklete binerek çocuğunuzun da deneyim kazanmasına katkıda bulunabilirsiniz.


Çocuklara Uygun Bisiklet Seçimi
Çocuklar için en uygun boyda bisiklet ne çok büyük ne de çok küçük olandır. Bisikletin uygun boyda olanını seçerken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Çocuk bisikletin selesine oturduğunda ayak parmağının ucunu yere dayayarak bisikleti dengede tutabilmeli. Bunu yaparken bisiklet sağına ya da soluna yatmamalı.
 • Sürüş sırasında bisikletin pedalı en alt konumdayken çocuk bacağı düze yakın durumdayken ayağını düz tutup ayak parmaklarının ucuyla pedala basabilmeli.

  10 – 12 yaşından küçük çocuklar çok sayıda vitesi olan bir bisiklete gereksinim duymazlar, üstelik vitesli bir bisiklet işlerini kolaylaştırmak bir yana zorlaştırabilir. Hele söz konusu olan ilk bisikletleriyse kesinlikle vitessiz bir bisiklet tercih edilmelidir.

  Çocuk bisikletlerinin kontrapedala sahip olması da önemlidir. Özellikle küçük çocukların kasları durmak için her defasında fren sıkabilecek kadar güçlü değildir. Birçok çocuk bisiklete ilk binmeye başladığında ayaklarını yere sürterek durmaya çalışır.

  Bisiklet zili ve zincir koruyucu da çocuk bisikletlerinde mutlaka bulunması gereken aksesuarlardır.

  Okulöncesi çağdaki çocuklar için üç tekerlekli bisiklet seçerkense boyu çok yüksek ya da selesi çok yukarda olmayan bir bisiklet tercih edilmeli. Bunlara ek olarak, arkasında yaslanma yeri olan geniş bir sele, tutma yerleri yumuşak plastik ya da sünger kaplı bir gidon, 25 – 30 santimetre çapında tekerlekler önerilebilir.

   


 •   ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
        

    DUYURULAR
  GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
  Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
   
  2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
  Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
   
  2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
  2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
   
  BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
  Aramıza Son Katılanlar...
  Serkan TAŞDELEN
       
  mikail erkol
       
  arzu sarı
       
  ZERRİN ELÇİ
       
  Sefa Biçer
       
  koray orhan
       
  yeşim kılınçarslan
       
  Şahin BULUT
       
  DEVRİM GÜMÜŞSOY
       
  filiz durmuş  Gazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
    info@bisikletdernegi.com
  Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
  Email Listemize Üye Olun
   
  Adınız
  Soyadınız
  E-Mail
  Cep Telefonu