ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisiklet ve Çevre
Konu: İklim Değişikliği ve Bisiklet
Yazar: Tuğba Kırer
İklim Değişikliği ve Bisiklet
Siz hiç bisiklet kullanırken kelebeklerin kanatlarını hissettiz mi? Küçük bir yokuşu bisikletle tırmanmanın zevkini tattınız mı ve bu size çok büyük bir başarıymış gibi geldi mi? Bunları yapabilmişseniz şanslı azınlıktansınız. Bu bahsettiklerimin size bireysel açıdan katkılar sağladığını biliyoruz. Bunların yanında bisikleti bir de ulaşım aracı olarak kullanıyorsanız o zaman tüm topluma küresel ölçekte faydalarınız da bulunuyor demektir. Okula, işe, alışverişe bisikletle gitmenin küresel faydaları da olur mu demeyin.
Bildiğiniz gibi tüm toplu ulaşım araçları, arabalar, motorlar fosil yakıt dediğimiz yakıtları kullandıklarından ve çevreyi kirlettiklerinden biz de bu araçları kullandığımızda kirleticilerin atmosfere verilmesine neden oluyoruz. Fosil yakıtların kullanımı, iklim değişikliğine neden olan karbondioksit (CO2) gazının atmosfere salınmasına yol açar ve CO2 atmosferde ısı tutma kapasitesi olan gazlardandır.
İklim değişikliği konusunda hazırlanan Türkiye 1. Ulusal Bildirim Raporu’nda belirtildiğine göre, ülkemizde ulaştırma sektöründen kaynaklanan kişi başı CO2 salınımı miktarı 0.56 ton'dur ve tüm sektörlerden kaynaklanan CO2 salınımının % 12'sini oluşturmaktadır. Ulaştırma sektöründen atmosfere salınımın % 85’i karayolu taşımacılığından kaynaklanmakta ve karayolu taşımacılığının % 49’unu otomobiller oluşturmaktadır. Ya sizin aracınızın bu orandaki payı?
Her ne kadar karbon içeriği düşük yakıtların kullanımı özendirilse ve kullanımı yaygınlaşsa da, artan araç sayısı ve fosil yakıta olan ihtiyaç atmosfere verilen CO2 salınımını ortadan kaldıramamaktadır. Bu etkiyi azaltabilmenin yollarından biri ulaştırma sektöründe fosil yakıtlı araçların kullanımının azaltılmasından geçmektedir. Bu konuda ulaşım sektöründe de bireysel olarak karbon ayak izimizi azaltmaya çalışmak iklim değişikliğinin önüne geçme çalışmalarına katkı sağlayacaktır. Karbon ayak izimizi azaltmak için ulaşım amacıyla fosil yakıt ihtiyacı olmayan bisikleti tercih etmek küçümsenmeyecek oranda katkı sağlayacaktır.
Şöyle ki; sadece hafta içinde 6 km yolu arabanızla katetmek yerine bu yolu bisikletle gidip gelmeye başladığınızda yıllık CO2 azaltımınız 300 kg civarında olacaktır. Bu miktar, 25 yaşında 45 adet ağacın sağlayacağı CO2 azaltımına eşdeğerdir. Bir yıl içinde yüzlerce kilometre yolu fosil yakıtlı aracınızla gittiğinizi dikkate aldığınızda ve ulaşımınızı artık bisikletle yapmaya başladığınızda göz ardı edilmeyecek bir oranda küresel etki yaratmış olacaksınız.
Fosil yakıtlı araçların şehir trafiğinde kullanılmasının azaltılması amacıyla, çeşitli kurumlar ve yerel yönetimler tarafından "arabasız günler" de düzenlenmektedir. Bu uygulamaları desteklemeli ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmalıyız. Nihayetinde de bisiklet kullanımını sadece belirli günlerle sınırlı tutmamalı hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu