ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Bisiklet Seçimi
Konu: Vites Kullanımı-Pedal Devri-Standart Vitesler-Göbekten Vitesler
Yazar: Yavuz Oymak
Vites Kullanımı-Pedal Devri-Standart Vitesler-Göbekten Vitesler
Günümüzün teknolojisiyle üretilmiş motorlu araçların vitessiz olması mümkün değildir. Aracın devinime geçebilmesi için motorun asgari bir devirde dönmesi ve gücün bir debriyaj mekanizması ile tekerleklere iletilmesi gerekir. Kalkıştan sonra, araç daha yüksek hızlara ulaşınca, motor devrini uygun düzeyde tutabilmek için, daima hıza uygun vites kullanmak zorunludur. Bundan da öte, özellikle ağır araçlarda, yokuş aşağı inerken bile emniyet için vites kullanılır ve böyle yapılmazsa aracı yalnızca frenle kontrol etmek mümkün olmayabilir. Fazla meyilli inişlere, ağır araçların bir yokuşu çıktığı vitesle inmesi için uyarı levhaları konur.
Kısacası, motorlu araçlarda 1. vitesle kalkış yapılır, hızlandıkça vites büyülterek devam edilir. Yavaşladıkça vites küçültülür. Durunca boşa alınır. Vites küçültme işlemi hafif araçlarda zorunlu gibi düşünülmeyebilir ama yine de doğrusu budur.
Bisiklet vitesi, bazı farklı özellikleri nedeniyle, farklı bir tarzda kullanılır. Vites kullanırken şunları göz önüne almalıyız. Bisiklette:
• vites zorunlu değildir. Yani vites olmadığı halde de bisiklet hareket eder (halbuki, vitesi çalışmayan motorlu aracı kullanamazsınız).
• “boş” vites yoktur; durunca vitesi boşa almak söz konusu değildir.
• yokuş aşağı inişlerde “motor freni” yapamayacağınıza göre vitesin bir işlevi olamaz.
• yavaşlama sırasında kademeli olarak vites küçültme işlemi—evet, tekrar pedal çevirmeye başlayacağınız noktanın neresi olacağı konusunda bir fikriniz varsa—yararlı olabilir ama zorunlu değildir.
• kalkış için 1. viteste olmanız gerekmez. Pedal çevirmeye başlayacağınız noktadaki yol koşullarına uygun olmayan vitesteyseniz, devinime geçerken biraz zorluk çekersiniz belki ama yine de kalkarsınız.
• kullandığınız vites grubunun özelliklerine, bisikletin ağırlığına, üzerindeki yüke, hava koşullarına (rüzgâr yönü en önemli etmendir), sizin kas gücünüze bağlı olarak değişen ve esas olarak bulunduğunuz noktadaki yolun zeminine ve gittiğiniz yöndeki eğimine göre bir vites vardır. Bunu deneyimle kestirirsiniz, öğrenirsiniz. Orada, inseniz de, binseniz de bisiklet o viteste olur. Yolda herhangi bir noktada durunca ve kalkarken vites küçült, vites büyült, hem bir yararı yoktur, hem de zorluk çıkarır, zaman kaybettirir.
• bildiğimiz standart (önde ve arkada dişli gruplarından oluşan), iki ayrı vites kollu mekanizmalar, ne kadar gelişmişi olursa olsun, kullanımı özel beceri isteyen, ancak devinim halindeyken ve pedal çevirirken çalışan, bazen ikisini aynı anda ve doğru eşleştirerek değiştirmeyi gerektiren gereçlerdir (bk. s.35). Sadece spor amacıyla yola çıkmışsanız, elinizin altındaki 10–13 vitesi, seri biçimde ve doğru seçeneklerle, biraz daha hızlı gitmek ya da her durumda bisiklet üzerinde kalabilmek için kullanabilirsiniz.
• bu standart viteslerin sakıncalarını ortadan kaldırmak için, aynen motorlu araç vites kutusu yapısına sahip, arka tekerlek göbeği içinde kapalı, tek vites kolu ile kumanda edilen, devinimsiz halde değişebilen 3 ilâ 8 vitesli gruplar vardır. Bunların (1) ağırlığı fazladır, (2) vites aralığı azdır, (3) montajı ve servisi zordur ve (4) pahalıdır. Yine de şehir içi ulaşım ve gezi bisikletleri için iyi bir seçenek sayılabilir.

  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu