ARA
 ANA SAYFA 
 HAKKIMIZDA 
 ETKİNLİKLERİMİZ 
 DUYURULAR 
 SIK SORULAN SORULAR 
 İLETİŞİM 
 BASINDA BİDER 
 GENÇLİK 
Bisiklete Başlarken
Bisiklet ve Sağlık
Bisiklet ve Çevre
Neden Bisiklet ?
Bisiklet Seçimi
Çocuklar ve Bisiklet
Yetişkinler ve Bisiklet
Kadınlar ve Bisiklet
Bisikletin Kuralları
Bisiklet Sözlüğü
Bisiklette Güvenlik ve Eğitim
Yol Güvenliği
Bisiklet Kaskı
Bisiklete Binmeden Önce...
Bisiklet Bakımı
Güvenlik Eğitimi
Bisiklete Binmeyi Öğrenirken
Bisiklet Antremanları
Eski Bisikletinizi Değerlendirin
Günlük Yaşamda Bisiklet
İşe Giderken
Okula Giderken
Bisiklet ve Toplu Taşıma
Bisiklet ve Belediyeler
Engelliler için Bisiklet
Kış Aylarında Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Bisikletinizi Koruyun
Bisikletle Yolcu Taşımak
Bisiklete Binen Ünlüler
Bisikletle Yolculuk
Bisikletle Uzun Yol
Bisiklet Günlükleri
Bisiklet Rotaları
Haritalar
Alışveriş Kılavuzu
Bisiklet Kiralama
Bisiklet Aksesuarları
Nerden, Nasıl Alınır ?
Bisiklet Giyimi
Bisiklet Sektörü
Yeni Teknolojiler
Bisiklet Organizasyonları
Hukuk Danışmanlığı
Bisiklet Üretimi
Bisiklet Firmaları
Türkiyede Bisiklet Kullanımı
Kategori: Yol Güvenliği
Konu: Fren Yapmak -Enerji Kaybı-Ani Duruş
Yazar: Yavuz Oymak
Fren Yapmak -Enerji Kaybı-Ani Duruş

Bir araç fren yaptığı zaman, yolcusu ile birlikte tüm kitlesinin sahip olduğu kinetik enerji sürtünme ile ısı enerjisine çevrilir ve bu ısı da ortama dağılır. Eğer söz konusu olan motorlu araç ise, motorun yakıt tüketerek araca kazandırdığı kinetik enerji yitirilmiş olur. Bisiklette ise sizin kas gücüyle kazandığınız kinetik enerjinin kaybı demektir bu.
Tabii ki her iki halde de bir kayıp söz konusudur ama motorlu araç kullanırken—israftan kaçınma gibi bir derdiniz ve yakıt kıtlığı yoksa—bu bir sorun teşkil etmez. Öte yandan bisiklet kullanırken, yaptığınız her frenin boşa çevrilmiş bir miktar pedal anlamına geldiğinin bilincinde olarak yol almanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü her şeyden önce, yolda giderken beden gücünüz kalmadığını duyumsadığınızda bir yakıt istasyonunda durup güç satın almanız olanaksızdır. Yiyecek bir şeyler alsanız da, yedikleriniz bir süre sonra, ancak hazmedilince güce dönüşecektir—ki bu da biraz geç olabilir.
Sonuç olarak, fren bisikletin en az ve en son kullanmanız gereken mekanizmasıdır. Eğer benzetmek gerekirse, bir polisin tabancası ne ise, bisikletçinin freni de odur. Her ikisi de ancak zorunlu kalındığında ve son çare olarak yararlanılması gereken araçlardır. Ama bu demek değildir ki, fren gereksizdir veya uydurma, kötü bir fren de iş görebilir. Elbette ki, yol güvenliğiniz için sağlam ve güvenilir bir fren donanımına gereksiniminiz vardır.
Acil durumlarda, aniden yavaşlama ve durma konusuna gelince: Dört tekerlekli araçla frene asıldığınız zaman tekerlekler kayar ve araç savrulabilir. Savrulma olmasa bile, tekerlekler kaydığı zaman durma mesafesi uzar. Oysa iki tekerlekli araçta tekerleklerin kayması demek, çok büyük bir olasılıkla düşmek demektir. İki tekerlekli bir araçta frenin gayet kontrollü biçimde yapılması ve tekerleklerin kaymasına yol açmamak şarttır. Önünüze çıkan bir engelde ilk düşünmeniz gereken yolunuzu değiştirerek çarpışmayı önlemek olmalıdır (tabii aynı zamanda hızınızı da azaltmaya çalışarak).
Göz önünde tutmanız gereken bir husus da şudur: Eğer bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanıyorsanız, her ulaşım aracında olduğu gibi bisiklette de, bir yere ulaşımınızı çabuklaştıran etmen, zaman zaman yaptığınız yüksek hızlar değil yolculuk süresince çoğunlukla yaptığınız, biraz az ya da biraz çok ama ortalamaya yakın hızlardır.
Bisikletin hızı yüksek olmadığı için önünüzde uzanan yolun koşullarını algılamanız ve değerlendirmeniz için yeterli zamanınız olur genellikle. Bu durumda, biraz da deneyimlerinizi kullanarak, trafik ışıklarına, yola çıkan araçlara, önünüze çıkan yayalara pek fazla takılmadan, çoğu zaman belki de hiç fren yapmadan kilometrelerce yol kat edebilirsiniz.
Bu şekilde edindiğiniz alışkanlıklar sayesinde, bisikletle ulaşımın ne kadar daha az yorucu, gerilimsiz, zahmetsiz ve masrafsız olacağını göreceksiniz.

 


  ŞUBAT ETKİNLİK TAKVİMİ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
      

  DUYURULAR
GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA
Temel Amaç ; Bisiklet sürmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanları, bu spora en uygun coğrafyalardan biri olan Muğla İlinde bir araya getirerek, yör... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliği yaptığı 15-18 Temmuz 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, son gün yarışları olan genç bayanlar v... devamı
 
2010 AVRUPA YOL BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI ANKARA'DA
2007 yılında Göreme'de yapılan Dağ Bisikleti şampiyonası sonrası bu senede Yol Bisikletinde Avrupa Şampiyonası düzenleyeceğiz. Geçen seneden beri yapı... devamı
 
BİSİKLET DOSTU KURUM VE KİŞİLER
Aramıza Son Katılanlar...
Serkan TAŞDELEN
     
mikail erkol
     
arzu sarı
     
ZERRİN ELÇİ
     
Sefa Biçer
     
koray orhan
     
yeşim kılınçarslan
     
Şahin BULUT
     
DEVRİM GÜMÜŞSOY
     
filiz durmuşGazi Mahallesi Tanaçan Sokak No:10 Yenimahalle-ANKARA
  info@bisikletdernegi.com
Bisiklet Derneği © Her hakkı saklıdır
Email Listemize Üye Olun
 
Adınız
Soyadınız
E-Mail
Cep Telefonu